Jakie są najpopularniejsze badania kardiologiczne?

Jakie są najpopularniejsze badania kardiologiczne?

Od lat obserwuje się wzrost zachorowań na schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym. Wprost mówi się, że choroby serca to dziś problem cywilizacyjny. Nic więc dziwnego, że kardiologia – która zajmuje się badaniem oraz leczeniem i profilaktyką tego typu chorób – nieustannie się rozwija, aby móc pomagać pacjentom. Jest to o tyle ważne, że wiele schorzeń może stanowić bardzo duże ryzyko dla życia człowieka. W związku z tym istnieje szereg badań – także diagnostycznych – które wykonuje kardiolog, oczywiście po to, by móc w odpowiedni sposób przeciwdziałać schorzeniem układu sercowo-naczyniowego.

Jakie są więc najważniejsze badania w kardiologii?

Podstawowe badanie – wywiad z pacjentem

Jest to oczywiście pewna podstawa, która polega na wywiadzie lekarskim, w ramach którego lekarz pozyskuje od nas wszystkie potrzebne i najważniejsze informacje. Dobrze jest więc się właściwie do takiego wywiadu przygotować, by móc rzeczowo i konkretnie opowiedzieć specjaliście o wszystkich objawach (w przypadku chorób serca najczęściej są to bóle w klatce piersiowej, duszności czy zaburzenia pracy i rytmu serca).

Badania fizykalne – rodzaj badań dodatkowych

Oprócz wywiadu kardiolog może posłużyć się także badaniami fizykalnymi, które mają charakter dodatkowy, lecz bardzo często pomagają wykryć pierwsze patologie takie jak na przykład szmery serca albo nadciśnienie tętnicze.

Badania laboratoryjne

Jednym z bardziej istotnych badań laboratoryjnych jest z pewnością lipidogram – wykonuje się go u pacjentów, u których podejrzewa się schorzenie serca. Jego celem jest przede wszystkim ocenienie możliwości wystąpienia miażdżycy.

www.stablack.eu

Nieinwazyjne badania kardiologiczne

Jeden z bardziej popularnych rodzajów badań, w szczególności jeśli chodzi o badania kardiologiczne. To bowiem do tego rodzaju badań zalicza się między innymi EKG (elektrokardiografia), a także echo serca czy RTG oraz rezonans magnetyczny serca. Są to bardziej specjalistyczne badania, które pozwalają lekarzowi uzyskać znacznie więcej informacji.

Inwazyjne badania kardiologiczne

Niekiedy zdarza się jednak tak, że badania nieinwazyjne nie są w stanie dać wszystkich odpowiedzi, a co za tym idzie konieczne jest wykonanie zabiegu inwazyjnego. Może być to na przykład cewnikowanie serca albo koronarografia.

Choć dla wielu osób wszystkie te nazwy mogą brzmieć strasznie to jednak pamiętajmy, że bardzo często jest to jedyny sposób na to, aby określić, co tak w zasadzie nam dolega. To także pierwszy krok ku podjęciu właściwego leczenia.

http://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/kardiologii/ nawigacja.city-traffic.com.pl