Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie

Wysiłek fizyczny i ruch powinny być podstawowym elementem dnia każdego człowieka. Nie chodzi tutaj o przemęczanie się do granic możliwości, czy treningi przygotowujące nas do zawodów, lecz zwykły ruch. Nie od dziś wiadomo, że ćwicząc stajemy się atrakcyjniejsi dla płci przeciwnej oraz postrzegamy lepiej samych siebie. Dodatkowo nasz organizm wydziela wtedy więcej endorfin, które nie bez powodu nazywane są hormonami szczęścia. Ruch zmniejsza zatem ryzyko depresji, gorszego samopoczucia, a także redukuje poziom stresu. Udowodniono, że wpływ wysiłku fizycznego jest jednak o wiele większy. Prowadzi one do powstawania nowych neuronów, co skutkuje oczywiście ograniczeniem ryzyka zachorowania na choroby:

  • Alzheimera,
  • Parkinsona.

Innym powodem, może nawet nadto oczywistym jest utrata zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że starając się schudnąć powinniśmy uprawiać niekoniecznie dużymi dawkami, acz regularnie. Dodatkowo musi iść to w parze z odpowiednio zbilansowaną dietą.

Tylko przy takim podejściu do sprawy będziemy mogli osiągnąć widoczne rezultaty naszych działań. Aktywność fizyczna wpływa również na zapobieganie chorób cywilizacyjnych. Obecnie jednym z największych zabójców społeczeństwa jest wysokie ciśnienie krwi spowodowane nieodpowiednią dietą i kanapowym stylem życia. Sprzyja ono rozwijaniu się chorób serca oraz ryzyku udaru mózgu. Ćwiczenia chronią nas przed nadciśnieniem, dlatego też powinny być jedną z metod profilaktyki. Dzięki nim możemy również uchronić się lub zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u nas cukrzycy. Jak wiadomo jest ona bardzo powszechnym schorzeniem, dlatego powinniśmy podejmować każde możliwe działania oddalające od nas jej widma.

Zdrowy duch i ciało, czyli dlaczego warto uprawiać jogę?

Jak wiadomo joga to nie tylko ćwiczenia poprawiające elastyczność i gibkość naszego ciała. Związana jest z nią cała filozofia życia oraz postrzegania samego siebie i świata. Osoby, które oddały swe serce jodze są zrelaksowane, spokojne, a do codzienności podchodzą w bardzo radosny sposób.

Często preferują dietę wegetariańską lub wegańską, choć nie jest to regułą. Istotą jogi jest zmiana nastawienia do tego co nas otacza, słuchanie wewnętrznego ja i życia w zgodzie z nim. Ćwiczenia jogi, jak zresztą każde inne wpływają pozytywnie na redukcję stresu. Wspomagają one też trawienie poprzez przyśpieszenie przemiany materii. Praktyka asan w połączeniu z jogą pomaga również zredukować ból u osób cierpiących na raka lub inne przewlekłe choroby, co wynika z badań naukowych. Joga to także poprawa naszego krążenia. Nawet krótka praktyka potrafi przynieść korzyści poprzez obniżenie tętna spoczynkowego. Co więcej ćwiczenia te polepszają oddech oraz wprowadzają w stan głębokiego relaksu. Dzieje się tak z powodu zmiany wzorca oddychania, dzięki któremu możemy się wyciszyć i rozluźnić. Praktyka jogi ma także zbawienne działanie, jeśli chodzi o zwiększanie naszej odporności.

http://www.sklep.skoda.pl/pl/sklep/b/324/superb-ii-fl-felgi-i-kola.html