Idea zero waste - czym jest?
W dobie narastających zmian klimatu, ciągłej degradacji Ziemi czy też kończeniem się naturalnych zasobów wiele osób zaczęło interesować się ruchem zero waste. Zakłada on bowiem dosłownie brak marnowania, zatem życie w taki sposób by nie generować niepotrzebnych śmieci. Odnosi się to do wielu aspektów naszej codzienności – od żywności, przez odzież, aż po artykuły domowe. Mimo, że idea zero waste wydaje się być kolejnym trendem, niesie ona ze sobą bardzo ważne przesłanie. Uświadamia coraz więcej osób na temat zanieczyszczenia środowiska i podpowiada jak sami możemy je zminimalizować. Oczywiście nie trzeba stosować się do wszystkich zaleceń, ponieważ jest to nasz własny wybór. Niemniej warto zastanowić się nad swoim stylem życia i nawykami oraz wprowadzić możliwe do zastosowania zmiany. Tym co się liczy jest właśnie samo zainicjowanie zmiany, powiedzenie komuś o zero waste, a nawet zwykłe przerzucenie się na tramwaj zamiast samochodu. Nawet małe, z pozoru nie liczące się czynności mają jednak wielkie znaczenie.
Dobrym przykładem może być tu chociażby ruch przeciwko plastikowym słomkom. W wyniku jego powstania i nagłośnienia sprawy wiele restauracji i kawiarni zdecydowało się bowiem na słomki papierowe lub metalowe. Nie są to jak wiadomo bardzo liczne miejsca, jednak ważne jest to, że udało się wprowadzić chociaż niewielką zmianę.
Ekologia na co dzień – jak żyć w duchu zero waste?
Obecnie dostępnych jest wiele blogów, książek, poradników czy też filmów dotyczących tej tematyki. Wszystkie one krążą jednak wokół kilku podstawowych pojęć, które idealnie podsumowują istotę zero waste. Są nimi: 1. Odmawianie – wydaje się być najprostsze spośród poniższych, ponieważ wymaga od nas jedynie bycia asertywnym i pewnym w swoich przekonaniach. Odmawiać powinniśmy przyjmowania ulotek, natomiast w sklepie omijać szerokim łukiem produkty w jednorazowych opakowaniach. Poza tym, nie warto kupować czegokolwiek co zostało wyprodukowane ze szkodą dla środowiska.
2. Ograniczanie – wiąże się z ideą minimalizmu. Należy zatem nie tylko odmawiać sobie kupowania pewnych produktów, które z pewnością i tak będą nam niepotrzebne, ale też redukować to co już mamy. Decydując się na generalne porządki z pewnością dostrzeżemy bowiem jak wiele mamy rzeczy, a jak mała ich część jest przez nas faktycznie lubiana i wykorzystywana. 3. Ponowne używanie – zakłada krytykę wszystkiego co jednorazowe. W związku z tym warto kupować żywność w opakowaniach wielorazowych, na przykład szkle. Poza tym, zamiast decydować się na kawę na wynos w plastikowym kubku, można poprosić o przygotowanie jej we własnym kubku termicznym czy termosie. Wielorazowe akcesoria są szeroko dostępne także pośród artykułów higienicznych – kubeczki menstruacyjne, golarki na żyletki lub naturalne peelingi kawowe.
Dodatkowo, warto również przyjrzeć się rzeczom, które potencjalnie wydają się nam być śmieciami. Być może stary garnek okaże się świetną doniczką, a drewniana skrzynka posłuży za rustykalny kawowy stolik.