Echo serca
Echokardiografia to badanie diagnostyczne, które inaczej jest zwane echem serca. To badanie jest wskazane osobom, które cierpią na poważne schorzenia serca, mają chorobę wieńcową, zapalenie mięśnia sercowego, przebyli zawał, mają bakteryjne zapalenie wsierdzia lub inne. Jednak echo serca można także wykonać u zdrowej osoby, w centu kontroli i profilaktyki chorobom. Echokardiografię wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu USG.
Urządzenie to jest wyposażone w sondę, która pomaga lekarzowi zobaczyć jak działa serce oraz pozwala mu wykryć wszelkie odstępstwa od normy w jego pracy. Echo serca umożliwia ocenę budowę a także pracę zastawek serca, pozwala także zmierzyć komory serca oraz wykryć ich wady. Echo serca może się także okazać pomocne przy wykrywaniu nowotworów serca. Pacjent, który ma zostać poddanym badaniu echokardiograficznemu nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.
Warto jednak aby na wizytę lekarską przyniósł wyniki wcześniej przeprowadzonych badań takich jak np. RTG klatki piersiowej oraz EKG. Samo badanie echa serca jest krótkie i zupełnie bezbolesne, gdyż jest to badanie nieinwazyjne. Podczas wykonywania echa serca lekarz do klatki piersiowej pacjenta przykłada urządzenie USG, a konkretnie specjalną głowicę, dzięki której może na ekranie obserwować pracę serca.
Echo serca może być wykonane także od wewnątrz, poprzez wprowadzenie przez przełyk pacjenta sondy. Pacjent jest wówczas znieczulany miejscowo, a przed wykonaniem badania musi pozostać całkowicie na czczo.